SKUTECZNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ
Zamgławianie jest obecnie jedną z najbardziej efektywnych i skutecznych metod dezynfekcji w walce z chorobą COVID-19 spowodowaną koronawirusem 2019-nCoV, ponadto zwalcza bakterie i grzyby.
Metoda ta była najszerzej stosowana w chińskiej prowincji Wuhan i przyczyniła się znacząco do zwalczenia epidemii koronawirusa.
Skuteczność zamgławiania jest bardzo wysoka, gdyż krople tworzone podczas oprysku są bardzo małe i dzięki temu mogą wniknąć w wiele miejsc niedostępnych podczas standardowych metod dezynfekcji. Ponadto podczas zamgławiania całe powierzchnie zarówno poziome, pionowe jak i o nieregularnych kształtach zostają równomiernie pokryte cienką warstwą preparatu dezynfekującego co jest praktycznie niewykonalne podczas standardowego mycia czy spryskiwania powierzchni środkami dezynfekcyjnymi. Dzięki wytworzonej w urządzeniu do zamgławiania chmurze drobnych cząstek środek dezynfekujący dociera nie tylko do widocznych powierzchni ale do niemal każdego miejsca w pomieszczeniu dezynfekowanym.
Technika zamgławiania wymaga użycia mniejszej ilości środka dezynfekującego przy jednoczesnej większej wydajności w porównaniu z tradycyjnymi metodami jak np. mycie czy opryskiwanie i tym samym koszty zamgławiania są niższe niż klasyczne dezynfekowanie.
TECHNIKA
W zależności od specyfiki rozkładu pomieszczeń, ich przeznaczenia, okresów użytkowania oraz zastosowanej substancji dezynfekującej do zamgławiania używamy wytwornice zimnej mgły lub zamgławiarki termiczne.
Zamgławianie na zimno wykonywane jest zazwyczaj za pomocą generatorów ULV, które wytwarzają krople o wielkości od 5 do 30 mikronów tworzące gęstą mgłę. Wytwornice zimnej mgły pozbawione są obecności gorących spalin, co jest dużą zaletą i ma istotne znaczenie przy stosowaniu środków biobójczych wrażliwych na wysoką temperaturę. Ponadto jest stosowane w pomieszczeniach, w których ze względu na ich przeznaczenie nie można stosować zamgławiarek spalinowych.
Przy zamgławianiu termicznym ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury i skrapla się przy kontakcie z chłodniejszą atmosferą pomieszczenia. Powstaje mgła o średnicy kropli od 0,5 do 10 mikronów i może utrzymać się w powietrzu znacznie dłużej aniżeli mgła zimna. Umożliwia to dłuższy kontakt preparatu ze zwalczanym organizmem, co jednocześnie oznacza możliwość znacznej redukcji ilości podawanej cieczy roboczej, oraz skraca czas zabiegu.
Częstym dodatkiem do roztworu roboczego substancji dezynfekującej jest glikol propylenowy, substancja powszechnie stosowana w przemyśle chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym, mogąca mieć kontakt z żywnością. Glikol propylenowy jest również wykorzystywany do wytwarzania sztucznego dymu lub mgły np. podczas treningów przeciwpożarowych czy produkcji teatralnych.
Ażeby łatwiej wyobrazić sobie o jakich wielkościach kropel piszemy można je porównać do powszechnie znanych wartości:
grubość włosa 90 mikronów,
kropla dezodorantu 50 mikronów,
kropla zamgławiania na zimno 20 mikronów,
kropla zamgławiania termicznego 5 mikronów
ATESTY
Stosowane przez nas środki dezynfekujące posiadają atest higieniczny PZH , certyfikat Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz spełniają normy EN 14476 w obszarze medycznym na szczepy wirusów bezosłonkowych (trudniejsze do zwalczenia) i osłonkowych i posiadają potwierdzoną skuteczność w eliminowaniu bakterii, wirusów, grzybów i innych mikro organizmów. Środki te nie zawierają substancji toksycznych i są bezpieczne dla zdrowia ludzi przebywających w pomieszczeniu dezynfekowanym. Spełniają wymagania dyrektywy REACH (WE) nr 1907/2006.

